SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Sipariş verebilmek için üye olmam gerekiyor mu?
Churzel.com’dan sipariş verebilmeniz için üye olmanız mecburi değildir. Üyelik oluşturmanız siparişinizin kargo takibini yapmanız ve değişim işlemleri için önemlidir.

2.Churzel.com’dan alışveriş yapmak güvenli midir?
Churzel.com , kişisel verilerin toplanması ve saklanması konusunda en üst güvenlik önlemlerini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz bankalara şifreli bir şekilde gönderilmekte ve Churzel.com tarafından saklanmamaktadır.

3.Ürünler orijinal midir ?
Churzel.com’dan satın alım yapılan tüm ürünler yurtdışından ithal olarak gelmektedir , tamamen orijinal olup iç etiketleri seri numaraları ve Qr barkodları bulunmaktadır . Resmi ve küresel sorgulama sitesi olan www.gepir.org.tr Adresinden ürün iç etiketindeki seri numaraları ile orijinallik sorgulaması yapılabilmektedir .

4.Fiyatların uygun olma sebebi nedir  ?
Firmamız tedarikçi firma olduğundan dolayı satışa sunulan ürünleri kendi lojistik firmaları ile getirmekte olup yüksek mağaza personel ve KDV gibi giderleri olmaması sebebiyle fiyatlar mağaza fiyatları emsallerine göre uygun tutulmaktadır.

5.Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek ve kargomu nasıl takip edebilirim ? 
Churzel.com üzerinden verilen siparişleriniz anlaşmalı olduğumuz kargo firması olan MNG KARGO tarafından sizlere gönderilmektedir.

Oluşturduğunuz siparişleriniz MNG KARGO ile 3 iş günü içerisinde tarafınıza gönderilmektedir. Siparişlerim kısmına giriş yaparak takibini yapmak istediğiniz siparişin üzerine tıklayıp kargo bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiğinde mail adresinize kargo bilgileriniz mail olarakta iletilecektir.

6.Siparişim bana ne zaman ulaşır?
Churzel.com üzerinden ve oluşturduğunuz siparişleriniz onaylandıktan sonraki 1-5 iş günü içerisinde anlaşmalı olduğumuz MNG KARGO firması tarafından sizlere teslim edilecektir..

7.Churzel.com’dan nasıl ödeme yapabilirim?
Melvien.com üzerinden bütün kredi kartlar ve banka kartları ile, (VISA, Mastercard, American Express vb. ) gibi tüm kartlar ve Havale EFT yöntemi ile de alışveriş yapabilirsiniz .

8.Siparişlerimi teslim alırken neye dikkat etmeliyim?
Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtılma, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi süreçlerinizde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

9.Satın aldığım ürünü nasıl değiştirebilirim ?
Siparişinizi teslim aldığınız gün itibariyle 7 iş günü içerisinde değişim yapabilirsiniz . Model veya numara değişimi hakkınız bulunmaktadır . Kullanım yapılmış veya yıkanma yapılmış ürünlerde kesinlikle değişim yapılması söz konusu değildir. Firma prosedürnamesi gereğince satın alım yapılan ürünlerde sadece alıcı değişim hakkına sahiptir .

10.Değişimlerde kargo ücreti kime ait?
Kullanılmış veya benzeri nedenlerle orijinalliğini kaybetmiş ürünlerin değişimi kabul edilmemektedir. Ürünler, ambalajında, eksiksiz ve hasarsız olarak teslim alındığı haliyle gönderilmelidir. Değişim hakkı kullanılan ürünlerde kargo müşterilerimiz tarafından karşılanmaktadır. Değişim yapmak için 0541 125 34 23 nolu müşteri hizmetleri hattımızdan iletişime geçerek kayıt açtırmanız gerekmektedir.Değişim sağlanan ürünlerde kargo ücretleri alıcıya aittir.

11.Değişim kargom ulaştıktan sonra yeni siparişimi nasıl oluşturabilirim?
Gönderim yaptığınız değişim ürününüz ilgili departmanımıza teslimi sağlandıktan 1/4 iş günü içerisinde müşteri hizmetleri yetkililerimiz sizlerle iletişime geçerek değişim sağlamak istediğiniz model ve beden bilgilerinizi teyit edecektir . Onaylamanız halinde sizlere gönderimi sağlanacaktır. Mail adresinize kargo bilgileri iletilecektir .